
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Contact Plating | Tin |
| Dropout Voltage | 200 mV |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Output Current | 50 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Supply Voltage | 60 V |
| Min Supply Voltage | 5.5 V |
| Accuracy | 2 % |
| Max Output Current | 50 mA |
| Quiescent Current | 15 µA |
| Max Input Voltage | 60 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Load Regulation | 30 mV |
| Line Regulation | 30 mV |
Stock: 6767
Distributors
pcbx
Unit Price$1.38926
Ext.Price$1.38926
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.38926 | $1.38926 |
| 10 | $1.02591 | $10.25910 |
| 25 | $0.93871 | $23.46775 |
| 50 | $0.88729 | $44.36450 |
| 100 | $0.83869 | $83.86900 |
| 300 | $0.79704 | $239.11200 |
| 500 | $0.75747 | $378.73500 |
| 1000 | $0.73866 | $738.66000 |
| 3000 | $0.71653 | $2149.59000 |
| 5000 | $0.69506 | $3475.30000 |
